Używanie jadu płazów, w celach odurzania się, nie jest niczym nowym w historii ludzkości, jednakże w latach osiemdziesiątych australijski rząd zakazał spożywania wydzieliny ropuchy Rhinella marina z rodziny Bufonidae. W języku angielskim  nazywa się ją cane toad, czyli trzcinową ropuchą, ponieważ występuje na plantacjach trzciny cukrowej.

Warto przypomnieć, że ropucha w Australii jest gatunkiem inwazyjnym (pojawiła się tam dopiero w latach 30-tych XX wieku). Nie mając wielu wrogów w australijskim środowisku zaczęła się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Naturalnie Rhinella marina występuje na terenie południowych Stanów Zjednoczonych oraz w Ameryce Środkowej i Południowej.  O historii przybycia płaza do Australii, opowiada film Cane Toads: An Unnatural History. Dokument powstał w latach osiemdziesiątych. Porusza także kwestie konsekwencji dla ekosystemu i społeczeństwa, jakie spowodowało pojawienie zwierzęcia, nie pomijając tematu spożywania wydzieliny ropuchy w celu uzyskania psychodelicznych efektów.

Władze Australii podejmują działania mające na celu powstrzymanie inwazji gatunku, który jest zagrożeniem dla rodzimej fauny i flory.  Kontakt z płazem może być również niebezpieczny dla dzieci i zwierząt domowych.

By uzyskać psychoaktywny jad uciska się żabę w okolicach uszu, wtedy zwierzę wystrzeliwuje mleczną ciecz, którą można lizać lub palić. W jadzie ropuchy znajduje się bufotenina, psychodeliczna substancja, pochodna tryptaminy. Do tej pory w Australii nie odnotowano śmierci człowieka spowodowanej spożywaniem lub paleniem jadu, na świecie były natomiast przypadki zgonów po jedzeniu żab lub ich jaj.

Narkotyczne właściwości jadu niektórych ropuch są  znane ludziom już od wieków. Badania archeologiczne wskazują, że jad tych płazów mógł być używany w celach rytualnych przez ludność zamieszkującą okolice rzeki Kolorado już ponad tysiąc lat przed naszą erą.

Źródła:
Bufotenine: Will Croakers Make You Croak?
Australian Museum – Cane Toad
Cane toad – US National Invasive Species Information Center
Fot. Maximilian Paradiz, Wikimedia Commons