26 czerwca jest znany na całym świecie, jako Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków. Tego dnia organizacje pozarządowe na całym świecie przygotowują wydarzenia, które wspierają racjonalną politykę narkotykową. Od kilku lat w Polsce swoje akcje organizuje Fundacja Polska Sieć Polityki Narkotykowej.

26 czerwca nie zawsze kojarzył się z pomocą uzależnionym. Warto zauważyć, że w tym roku obędzie się już po raz trzydziesty ustanowiony przez ONZ  Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywania Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi. Ustanowieniu tego święta przyświecał szczytny cel, jednakże z czasem 26 czerwca stał się okazją do celebrowania wojny z narkotykami, podkreślania konieczności radykalnej walki z uzależnieniem oraz podejmowaniu działań w myśl zasady “cel uświęca środki”.

Aby zmienić ten stan rzeczy organizacje pozarządowe z całego świata zdecydowały się na ogłoszenie 26 czerwca międzynarodowym ,,Day of Action” oraz na przeprowadzenie kampanii ,,Support. Don’t Punish”. Tego szczególnego dnia każdy może okazać solidarność nie tylko z osobami uzależnionymi, ale także z ich rodzinami oraz wszystkimi, którzy zostali poszkodowani w globalnej wojnie z narkotykami i padli ofiarą brutalnych działań policji, zostali ukarani za posiadanie niewielkich ilości narkotyków lub ucierpieli na skutek przemocy ze strony gangów narkotykowych.

Fundacja Polska Sieć Polityki Narkotykowej od kilku lat z okazji tego dnia organizuje różne happeningi budując je na motywie przewodnim. Kiedy 26 czerwca wypadał w niedzielę, to wolontariuszy można było spotkać pod kościołami. Innym razem był to poniedziałek więc akcje odbywały się na warszawskim Mordorze, który najbardziej kojarzy się z poniedziałkowym powrotem do pracy. W zeszłym roku wolontariusze byli na warszawskich dworcach, aby przeciwdziałać stereotypowi użytkownika substancji psychoaktywnych.

W tym roku główne akcje szykowane są na warszawskich bulwarach wiślanych i będzie im towarzyszył motyw wakacji i ratowników wodnych. W ten sposób ma zostać podkreślony aspekt pomocy w myśl głównego hasła kampanii “Wspieranie zamiast karania”. W tym roku w akcji będzie uczestniczyć również grono pracowników Coca-Coli, którzy wspierają kampanię w ramach programu wolontariatu pracowniczego.

Jest to trzeci raz, kiedy wspieram kampanię “Support. Don’t punish”. Film z zeszłorocznej edycji opublikowany na jego kanale ma już ponad 232 tys. wyświetleń. Dzięki wykorzystaniu nowych mediów  założenia kampanii “Support. Don’t Punish” są w stanie dotrzeć do bardzo szerokiego grona osób.

Wśród postulatów i założeń kampanii są: 

  • System kontroli narkotyków jest zepsuty i potrzebuje reformy,
  • Ludzie używający narkotyków nie powinni więcej być karani,
  • Osoby na dnie handlu narkotykami, zwłaszcza uzależnione, nie powinny być karane wyjątkowo surowo i nieproporcjonalnie,
  • Kara śmierci nigdy nie powinna być odpowiedzią na przestępstwa narkotykowe,
  • Polityka narkotykowa następnej dekady powinna skupić się na promocji zdrowia i redukcji szkód.

 

Jeśli takie postulaty są dla Ciebie ważne to przyłącz się do akcji “Support. Don’t punish” poprzez:

 

26 czerwca na całym świecie organizowane są pokojowe manifestacje, przemarsze, happeningi,  spektakle uliczne, kampanie w Internecie i mediach społecznościach czy reklamy w środkach transportu. Mamy nadzieję, że zostaniesz ich częścią. Przyłącz się do kampanii “Wspieranie zamiast karania”!

To może Cię zainteresować

Uzależnienie od opioidów powinniśmy leczyć także lekami dostępnymi na receptę! – apel PSPN do Marszałkini Sejmu

W dniu 22 września 2020 r. Polska Sieć Polityki Narkotykowej wysłała do Marszałkini Sejmu …