Witam w kolejnym zestawieniu, tym razem o książkach całkowicie na temat substancji psychoaktywnych. Zapraszam do zapoznania się z moimi propozycjami.

1. Terrence McKenna – Pokarm bogów

Autor podąża tropem praktyk szamańskich i ceremonii magicznych, w których istotną rolę pełnią środki zmieniające świadomość. Przygląda się ludzkim wzlotom i upadkom, próbując odpowiedzieć na pytanie: Skąd się bierze ludzka fascynacja odmiennymi stanami świadomości i jakie mogą być z niej pożytki? Pokarm bogów należy do tych nielicznych dzieł poświęconych halucynogenom, używkom i narkotykom, które weszły do kanonu humanistyki.

 

2.  Timothy Leary, Ralph Metzner – Doświadczenie psychodeliczne

Znalezione obrazy dla zapytania doświadczenie psychodeliczne

Doświadczenie psychodeliczne stało się jedną z najważniejszych książek ruchu hippisowskiego, swego rodzaju „biblią rewolucji psychodelicznej”. To nie tylko przewodnik po tego rodzaju doświadczeniach, ale także próba opisu wyjścia poza własne ja, opis doświadczenia sensu życia i umierania.

 

3. Rick Strassman – DMT: Molekuła duszy

Pomiędzy 1990 a 1995 rokiem dr Rick Strassman przeprowadził zatwierdzone przez DEA badania kliniczne na Uniwersytecie Nowego Meksyku, podczas których sześćdziesięciu ochotników otrzymało DMT – jeden z najpotężniejszych znanych nam psychodelików. Niniejsza książka stanowi niezwykle szczegółowy opis owych sesji, stawiając przy tym pytania dotyczące natury ludzkiego umysłu oraz terapeutycznego potencjału psychodelików.

 

4. Wojciech Wanat – Odlot donikąd. Narkotyki i narkomania

Napisany przystępnym językiem poradnik, w którym szczegółowo scharakteryzowano poszczególne substancje psychoaktywne i ich działanie. To także opis procesu uzależniania się oraz związanych z nim objawów i konsekwencji procesu.

 

5. Richard Davenport-Hines – Odurzeni. Historia narkotyków 1500-2000

Opium, morfina, heroina, amfetamina, kokaina, peyotl – historia ludzkości to również historia najróżniejszych specyfików, używanych, by nawiązać kontakt z bogami, uśmierzyć ból, poszerzyć percepcję, wreszcie – oderwać się od rzeczywistości. W swoim imponującym erudycją i rozmachem studium, osadzającym historię środków odurzających w szerokim kontekście kulturowym i politycznym, Davenport-Hines pokazuje, że narkomania to wspólna własność wielu kontynentów, cywilizacji i epok.

To może Cię zainteresować

Unikatowa aukcja dla chorego dziecka. Pomożesz?

Święta to nie tylko czas prezentów. To też czas kiedy dostrzegamy, co jest w życiu najważn…