Jak powstrzymać stres i zmęczenie w trakcie wojny? Co może podnieść wydajność żołnierzy na froncie? Czy istnieją substancje, które są w stanie wspomóc w przeciwstawieniu się strachowi, oporowi i innym zjawiskom niesprzyjającym wygraniu bitwy? III Rzesza znalazła na to wszystko odpowiedź – były nią narkotyki.

Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że stymulanty stosowano do polepszania działania wojsk. Wykorzystywano wiele substancji, jednak najczęściej była to metamfetamina. Zainteresowała ona władze Rzeszy pod koniec lat 30. XX w. i zamówiła więc Pervitin.

Czym był Pervitin?

To lek w postaci tabletek, który zawierał metamfetaminę. Substancja działała świetnie – na długo podnosiła krzepę oraz likwidowała zmęczenie i ból. Pervitin zakupiono w liczbie 200 milionów tabletek i był to pierwszy raz, kiedy używano tej substancji na tak dużą skalę. Żołnierze nazywali to pancerną czekoladą.

Lek brali głównie czołgiści i lotnicy. Początkowo przynosił on niesamowite efekty, lecz żołnierze szybko się uzależniali od specyfiku: zaczynali mieć halucynacje, mdłości, stany depresyjne. Wywołało to wielkie kontrowersje, które szybko zostały uciszone.

Najwięcej metamfetaminy wysyłano na wschód, bo to tam wojsko III Rzeszy zmagało się z największymi trudnościami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi, a także siłami Armii Czerwonej.

Nie tylko ten narkotyk planowano zażywać – pod koniec zmagań wojennych niemieccy lekarze próbowali stworzyć nowy specyfik na bazie kokainy (testowano go na ludziach w obozach koncentracyjnych), jednak ich badania zostały przerwane przez porażkę Rzeszy.

Historycy sądzą, że również Hitler stosował narkotyki i był uzależniony od przynajmniej piętnastu substancji. Czy to może tłumaczyć, dlaczego dyktator umiał tak dobrze przemawiać do tłumów? W tym miejscu odsyłam do filmów dokumentalnych – ja polecam zwłaszcza tytuł Narkotyki i uzależnienia Adolfa Hitlera, z którego dowiecie się więcej na ten temat.

To może Cię zainteresować

Polacy zdecydowanie przeciw karaniu za posiadanie marihuany! Mamy wyniki sondażu Kantar!

Właśnie otrzymaliśmy od pracowni Kantar wyniki sondażu, w którym po raz pierwszy w histori…