Jak powstrzymać stres i zmęczenie w trakcie wojny? Co może podnieść wydajność żołnierzy na froncie? Czy istnieją substancje, które są w stanie wspomóc w przeciwstawieniu się strachowi, oporowi i innym zjawiskom niesprzyjającym wygraniu bitwy? III Rzesza znalazła na to wszystko odpowiedź – były nią narkotyki.

Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że stymulanty stosowano do polepszania działania wojsk. Wykorzystywano wiele substancji, jednak najczęściej była to metamfetamina. Zainteresowała ona władze Rzeszy pod koniec lat 30. XX w. i zamówiła więc Pervitin.

Czym był Pervitin?

To lek w postaci tabletek, który zawierał metamfetaminę. Substancja działała świetnie – na długo podnosiła krzepę oraz likwidowała zmęczenie i ból. Pervitin zakupiono w liczbie 200 milionów tabletek i był to pierwszy raz, kiedy używano tej substancji na tak dużą skalę. Żołnierze nazywali to pancerną czekoladą.

Lek brali głównie czołgiści i lotnicy. Początkowo przynosił on niesamowite efekty, lecz żołnierze szybko się uzależniali od specyfiku: zaczynali mieć halucynacje, mdłości, stany depresyjne. Wywołało to wielkie kontrowersje, które szybko zostały uciszone.

Najwięcej metamfetaminy wysyłano na wschód, bo to tam wojsko III Rzeszy zmagało się z największymi trudnościami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi, a także siłami Armii Czerwonej.

Nie tylko ten narkotyk planowano zażywać – pod koniec zmagań wojennych niemieccy lekarze próbowali stworzyć nowy specyfik na bazie kokainy (testowano go na ludziach w obozach koncentracyjnych), jednak ich badania zostały przerwane przez porażkę Rzeszy.

Historycy sądzą, że również Hitler stosował narkotyki i był uzależniony od przynajmniej piętnastu substancji. Czy to może tłumaczyć, dlaczego dyktator umiał tak dobrze przemawiać do tłumów? W tym miejscu odsyłam do filmów dokumentalnych – ja polecam zwłaszcza tytuł Narkotyki i uzależnienia Adolfa Hitlera, z którego dowiecie się więcej na ten temat.

To może Cię zainteresować

Jak powinna wyglądać legalizacja marihuany? Sonda uliczna na Marszu Wyzwolenia Konopi 2019

Podczas Marszu Wyzwolenia Konopi 2019 spytałem uczestników jak wg nich powinna wyglądać re…