24 października 2018 r. stał się historycznym dniem. Po niemal roku od zalegalizowania medycznej marihuany w Polsce pierwsza firma uzyskała zgodę na sprowadzanie jej do polskich aptek. Co się teraz zmieni i kiedy medyczna marihuana będzie realnie dostępna dla pacjentów w aptekach?

Ustawa legalizująca medyczną marihuanę weszła w życie 1 listopada 2017 r. Wydarzyło się wtedy coś na co czekało wielu pacjentów. O zapewnienie medycznej marihuany Polakom walczyło od lat wiele osób: Dorota Gudaniec, Piotr Liroy-Marzec, Tomasz Kalita, dr Marek Bachański, aktywiści Wolnych Konopi i wiele, wiele innych osób. Było z tym powiązanych wiele dramatycznych historii walk o ludzkie zdrowie i życie.

Koniec martwego prawa

Niestety z każdym miesiącem pacjenci mogli czuć się coraz bardziej oszukani. W wywiadzie, który przeprowadziłem w czerwcu z Anną Kalitą, mówiła ona wprost, że ta ustawa to martwe prawo. Medyczna marihuana teoretycznie była u nas legalna, ale nikt nie miał do niej legalnego dostępu w aptekach. Cierpiało na tym szerokie grono pacjentów. Mówiło się, że potencjalnie mogłaby być ona wykorzystywana przez 300 000 chorych cierpiących m.in. na padaczkę, stwardnienie rozsiane, parkinsona, astmę, jaskrę, czy do łagodzenia objawów choroby nowotworowej takich jak ból. Jest to olbrzymia liczba osób, które mogą odnieść korzyści ze stosowania marihuany, a które traciły nadzieję, że pojawi się ona w aptekach.

Marihuana z Kanady

Dzisiaj zatwierdzony został wniosek firmy Spectrum Cannabis, która jest częścią Canopy Crowth Corporation o import medycznej marihuany do polskich aptek. Firma ma w swojej ofercie susze, ekstrakty, kapsułki z konopi indyjskiej oraz preparaty oparte na konopiach siewnych. Kanadyjska firma będzie pierwszą, która będzie sprowadzać do Polski medyczną marihuanę. Oczywiście jest to bardzo dobra informacja dla pacjentów, jednak do dzisiaj nie mogę zrozumieć, dlaczego decydenci nie pozwolili na narodowe uprawy… i dlaczego musimy ten lek sprowadzać z zagranicy w sytuacji kiedy uprawy w Polsce wzmocniłby naszą gospodarkę, dały nowe miejsca pracy i zapewniłyby lek w niższej cenie polskim pacjentom.

Kiedy medyczna marihuana będzie w aptekach?

Jak informuje Jakub Gajewski, wiceprezes Wolnych Konopi, pierwsi pacjenci będą mogli legalnie kupować medyczną marihuanę w aptekach za około 4 tygodnie. Nie jest znana jeszcze jej cena. Rok temu eksperci szacowali, że 1 gram będzie kosztował ok. 50–60 zł. Musimy jeszcze chwilę poczekać, żeby sprawdzić czy te szacunki znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jest to o tyle ważne, że w zależności od jednostki chorobowej różni się dawkowanie i przy tak wysokiej cenie koszt miesięcznego leczenia dla niektórych pacjentów może wynosić nawet 2000–3000 złotych.

Jak zdobyć receptę?

Każdy lekarz w Polsce może przepisywać pacjentom receptę na leki z medycznej marihuany, dzięki czemu chory będzie mógł wykupić lek w aptece. Farmaceuci będą musieli sami przygotowywać je z produktów konopnych – na podstawie recepty, na której lekarz ustali odpowiednie stężenie i dawkowanie.

Na ten moment sprawą otwartą jest to, czy polscy lekarze będą służyć pacjentom czy np. będzie dochodzić tutaj do ich zbywania, bądź bronienia się klauzulą sumienia, co znacznie utrudni pacjentom dostęp do leczenia. Jeżeli pacjentowi uda się zdobyć receptę pozostaje jeszcze kwestia jej zrealizowania. Tutaj również może pojawić się problem, gdyż apteki mają prawo odmówić sporządzania tego rodzaju leków. Takie apteki muszą złożyć wniosek do inspekcji farmaceutycznej o wyłączenie z obrotu środkami odurzającymi. Czy będą z niego korzystać?

Udostępnij

To może Cię zainteresować

Projekt ustawy legalizującej marihuanę. Jakie będą przepisy?

Jak będzie wyglądał obywatelski projekt ustawy znoszącej kary za posiadanie do 30 gramów m…